Unikum blog

Přehledné reporty v Google Data Studio

Google Data Studio je nástroj sloužící k zpracování analytických dat do přehledných a jednoduše pochopitelných reportů.  Sice to není žhavá novinka – lze ho používat od března 2017 –, ale i tak se stále najdou tací, kteří vyhodnocují data ručně. To většinou znamená stáhnutí dat z Google Analytics a upravení v Excelu, což je časově náročné a nepraktické. My v Unikum jsme se rozhodli pro efektivnější cestu právě za pomocí GDS!

Co je to Google Data Studio?

Jak bylo zmíněno v úvodu článku, datové studio od Googlu je nástroj, za jehož pomoci můžete vytvářet přehledné automatizované reporty, v kterých budou umět číst i vaši klienti. Jednou z výhod je možnost zpracovat přehledy na míru. Mimo customizace designu můžete zohlednit různé cíle a metriky, které s vašimi klienty budete vyhodnocovat. Třešničkou na dortu je automatizace reportů – každý den vám postačí jedno kliknutí na odkaz ve vaší liště záložek (kam si odkaz na report uložíte) a budete mít čerstvá data bez nutnosti logování do Google Analytics a proklikávání v obsáhlém menu.

Nezní to super? Nám ano!

Další výhodou je možnost sdílení reportů, které funguje stejně jednoduše jako u Google Docs.

Jaké zdroje lze využít?

Do vašeho reportu si můžete stáhnout data z různých zdrojů – nebudete tedy omezeni pouze na Google Analytics. Zde je list těch základních:

  • AdWords
  • Google Sheets
  • Google Analytics
  • YouTube Analytics
  • MySQL
  • a další…

Za zmínku stojí Google Sheets, kam za pomocí nástroje Supermetrics lze stahovat data nejen z Google Analytics, ale i AdWords nebo Facebooku. Jinak řečeno, cokoliv, co dostanete do GSheets, můžete promítnout do vašich reportů. Opět automatizovaně.

Co reporty umí?

Do přehledů můžete vkládat grafy, u kterých je na výběr z několika možností, čísla s procentuální změnou (například v porovnání s předcházejícím obdobím), tabulky, mapy, text nebo obrázky.

gds

Shrnutí

Google Data Studio usnadní práci jak vám, tak vaším klientům. Google tak posunul možnosti reportingu zase o level výš a my držíme krok. Automatizované reporty jsou u nás samozřejmostí.